Legenda
o Kociołku
rzy drodze wiodącej z Dobczyc do Raciechowic i Szczyrzyca, na granicy wsi Czasław, leży dolinka otoczona stromymi zboczami, zwana od wieków Kociołkiem. Starzy ludzie snuli taką oto opowieść o tym miejscu.
Dawno temu, w małym domku położonym właśnie w tej dolince mieszkało dwoje staruszków. Żyli bardzo skromnie, nie mieli pieniędzy. Zaczynało brakować im jedzenia, a bogaty sąsiad ani myślał im pomóc.
Pewnego dnia, gdy mąż i żona zasiadali razem do stołu, zapukał do nich nieznajomy człowiek. Był to podróżny w podeszłym wieku. Poprosił o coś do picia, a małżeństwo ugościło go, chociaż kończyły im się ostatnie zapasy żywności. Przybysz podziękował za ich szczodrość i rzekł:
- Wiem, że wasz los jest smutny i znikąd pociechy nie macie, dlatego dam wam coś, co zapewni dalsze dobre życie - ze starego worka wyciągnął lśniący, mosiężny kociołek na trzech nóżkach.
- Musicie czyścić go codziennie, a gdy będziecie głodni, użyjcie zaklęcia: Ugotuj nam kociołku, bo pusto w naszym żołądku. Kiedy już się nasycicie trzeba podziękować kociołkowi słowami : Dziękujemy za strawę kociołku, bo pełno w naszym żołądku.”
To powiedziawszy podróżny zniknął zanim staruszkowie zdążyli mu podziękować.
Gdy skąpy sąsiad zauważył, że staruszkom dobrze się wiedzie, postanowił ich odwiedzić. Zapragnął magicznego kociołka, który dawał jedzenie. Kupił na targu identyczne naczynie z tym, które pokazała mu sąsiadka i podmienił je z upragnionym skarbem.
Wieczorem zażyczył sobie sytej kolacji. Niestety nie znał zaklęcia zatrzymującego kociołek i w jego domu przybywało jedzenia tak, że w końcu zaczęło się wylewać przez drzwi i okna.
Staruszkowie słysząc krzyki z domu obok, przybiegli na ratunek. Wiedzieli co było przyczyną zalania domu, jednak ulitowali się nad złodziejem i wypowiedzieli zaklęcie, które kończyło pracę kociołka. Zawstydzony bogacz wkrótce się wyprowadził.
Kociołek służył dziadkom aż do śmierci. Przepadł potem nie wiadomo gdzie. Rozsypała się stara chatka, a gospodarstwo bogacza porosły chwasty. Pozostała tylko nazwa doliny – Kociołek, zaś kilka wieków później powstał w tym miejscu Dwór Kociołek, gdzie każdy może zatrzymać się na nocleg i napełnić swój żołądek do syta.